Yükleme Rampası

Yükleme Rampası

Yükleme Rampası

Yükleme rampası, çeşitli iş ve faaliyet alanlarında çok yoğun şekilde mal sevkiyatlarının yapıldığı noktalarda aktif olarak kullanılan ürünlerdir. Bu rampalar araç ve depo arasında ürün transferi için gerekli koordinasyonu sağlarlar. Bileşenleri açısından hidrolik bir pompa ve pistonlar aracılığıyla işlevsel olurlar. Güvenlik konusunda güçlü bir emniyet valf sistemleri vardır.

Yükleme Rampası Çeşitleri

Birçok iş sahasında daima en dinamik şekilde kullanılan yükleme rampaları arasında tasarımsal açıdan çok iyi bir çeşitlilik mevcuttur.

  • Mini Rampa:

Mini rampa, ayriyeten bir rampa kurulumu mümkün olmayan durumlarda işlerin en pratik şekilde yerine getirilmesi için seyyar şekilde kullanılan rampalardır.

  • Menteşe Dilli Rampa:

Menteşeli yükleme rampası, doğrudan beton içerisine gömülebilen türde, yeterince yüksek bir hareket aralığına sahip ve hiç ekstra yer kaplamayan bir rampa çeşididir.

  • Teleskopik Rampa:

Yükleme rampası eğimi veya uzunluğunun beklentileri karşılamadığı noktalarda dil kısmı çok daha uzun ve beton içerisine gömülebilen teleskopik rampa ürünleri kullanılır.

İş alanındaki ihtiyaca ve gereksinimlere uygun olarak genellikle bu rampalar kullanılıyor ve tercih ediliyorlar. Yükleme rampası takozu yeterince güçlü olan bu ürünlerden maksimum düzeyde bir verimlilik alınabiliyor.

Yükleme Rampası Kullanım Alanları ve Amaçları

Birbirinden farklı türlerde çeşitleri olan yükleme rampaları, duruma göre değişik alanlarda kullanılabilirler. Bu rampaların kullanılabileceği yerler arasında depolar, hangarlar, fabrikalar, üretim tesisleri, marinalar, havaalanları ve marketler gibi yerler bulunur. Hidrolik yükleme rampası ürünlerinden bu alanlarda çok iyi şekilde istifade edilir.

Hareketli yükleme rampası ürünleri de yine bu tür birtakım alanlarda iyi bir verimlilikle kullanılırlar. Bu yükleme rampalarının kullanım amaçları arasında yükleme ve boşaltma işlemlerinin sorunsuz olarak ve güvenli bir şekilde yapılması esası yer alır.

Yükleme Rampası Nasıl Kullanılır?

Körüklü yükleme rampası gibi birbirinden farklı tasarımsal modelleri olabilen yükleme rampaları, kolay bir kullanım niteliğine sahiptirler. Bu ürünlerin kullanımları esnasında rampa ve diğer kısım arasında yükseklik açısından bir koordinasyon oluşturulur. Herhangi bir boşluk kalmayacak şekilde bu karşı tarafa göre ayarlanır ve ürünler bu rampa yardımıyla taşınmaya hazır bir hale getirilir.

Yükleme Rampası Ölçüleri

Yükleme rampası ölçüleri, ilgili ürünün tasarımsal birtakım özelliklerine bağlı şekilde değişir. Ancak yaygın olarak kullanılan ve standart kabul edilen bazı ölçüler vardır.

En sık tercih edilen yükleme rampası ölçüleri 2000 mm genişlik ve 2500 mm uzunlukta rampalardır.

Yine 2200 mm genişlik ve 3000/3500 mm uzunlukta rampalar da tercih edilen seçenekler arasında yer alır.

Yükleme Rampası Fiyatları

Yükleme rampası fiyatları, ilgili ürünlerin teknik ve donanımsal bazı özellikleri çerçevesinde bir değişkenlik gösterir.