Seksiyonel Kapıların Endüstriyel Alanda Kullanımları

Seksiyonel Kapıların Endüstriyel Alanda Kullanımları

Seksiyonel kapılar üst düzey nitelikte bir yalıtım özelliği olan uzun ömürlü ve oldukça da dayanıklı yapıya sahip kapı türlerinden biridir. İyi bir verimlilik kapasitesi olduğu için bu kapılar endüstriyel alanlarda mal giriş çıkışları işlemlerinin sorunsuz olarak yapılabilmesi amacıyla tercih edilirler.

Çift taraflı çelik arasında yoğun ölçekli poliüretan malzeme bileşenlerini bünyesinde barındırdığından ötürü bu kapılar ses ve ısı konusunda iyi bir izolasyon sağlarlar. Seksiyonel kapılar ilgili alanlarda tavan, duvar, pencere ve kiriş gibi unsurlar göz önüne alınarak tasarlanabilirler.

Çalışma sistemleri çok pratik ve elverişli bir yapıda olduğundan kullanımda oldukça iyi bir rahatlık sunarlar. Açılması sırasında doğrudan tavana doğru hareket ederek olabildiğince geniş bir geçiş bölümü meydana getirirler. Bu kapılarda yer alan sandviç paneller yeterince sağlam ve güvenlikli bir niteliğe sahiptir.

Metal Donanım ve Bağlantı Parçaları

Seksiyonel kapılarda metal donanım ve bağlantı parçalarının hangi malzemeden üretildiği konusu oldukça önemlidir. Doco Door yüksek poliüretan yoğunluklu panellere sahip kapılarda tüm metal olan aksamlar ve ray sistemleri CE standartlarını taşıyan galvaniz bileşenleriyle tasarlanmışlardır.

Bu kapıların yan yüzeyleri başta olmak üzere alt ve üst kısımlarında bulunan EPDM fitiller, sızdırmayı önleyici bir mukavemete sahiptirler. Doco Door seksiyonel kapı ürünlerinde yer alan tekerlek parçalar polyamid malzemeden üretildikleri için yeterince sağlam ve dayanıklı bir yapıdadırlar.

Polyamid tekerlerin en önemli özelliklerinden birisi, kapıların hareketi esnasında oldukça kolay ve rahat şekilde yuvarlanabilmeleridir. Aşınma, sürtünme ve ayrıca statik yüklere karşı da dirençli olan bu tekerler uzun ömürlü olarak güvenle kullanılabiliyorlar.

Seksiyonel Kapılarda Güvenlik Sistemi

Seksiyonel kapılarda yer alan yaylı sistemler daima kapıların hareketinde bir kolaylık ve işlevsellik sağlıyorlar. Çünkü bu yaylar spiral özelliğe sahip şekilde doğrudan seksiyonel kapılara özel olarak tasarlanmışlardır. 15 bin ila 20 bin arasında değişen sayılarda bir açılıp kapanma niteliği bulunan bu yaylar uzun vadede performanslı kullanım açısından beklentileri karşılıyorlar.

Kapıların açılıp kapanmasında önemli olan bir başka husus ise geçiş esnasında gerekli güvenliği temin edilmesidir. Seksiyonel kapılarda sisteme entegre edilen pnömatik güvenlik sistemi, kapının kapanması esnasında aktive olarak kapının durması ve geri gelmesine yardımcı oluyor. Eğer kapı kapanırken onunla bir temas olursa pnömatik anahtar etkinleşerek otomatik şekilde kapıyı tekrar durdurabiliyor.

Seksiyonel Kapıların Kullanım Avantajları

Seksiyonel kapılar her yönüyle özel şekilde tasarlanmış kapı modellerinden biri olduğu için kullanım süreçlerinde çok iyi faydaların elde edilmesine yardımcı olabiliyorlar. Endüstriyel alanlarda verimlilik açısından üst düzey bir verimlilik sunabiliyorlar.

  • Çevresel birtakım toz gibi etkenlerden ilgili alandaki mal ve ürünleri koruması,
  • Daima etkin bir şekilde ses ve ısı izolasyonu yapabilmesi,
  • Ürünü giriş çıkışlarında tüm işlemlerin rahatlıkla yerine getirilmesine destek sağlaması,
  • Uzun ömürlü bir yapıya sahip olarak ekstra maliyetleri en aza indirmesi,
  • Hemen her ortama uyum sağlaması ve ona göre tasarlanabilmesi,
  • Kolay monte edilmesi ve gürültüsüz bir şekilde çalışması,
  • Gerektiğinde parçalarında rahatlıkla bir değişim yapılabilmesi,

Günümüzde birçok çalışma ortamında memnun kalınarak kullanılan seksiyonel kapılar genel itibariyle bu türden avantajlı birtakım özelliklere bünyesinde yer veriyorlar.

Doco Door Marka Seksiyonel Kapılar

Doco Door markasına ait seksiyonel kapılarda yer alan halatlar, metal aksamlar, menteşeler, tambur ve yaylar Hollanda kökenli Flexi Force firması tarafından üretilmiştir. Bu kapı sistemlerinin kontrol panosu ve motor parçaları ise Almanya merkezli bir firma olan MFZ Ovitor kuruluşu tarafından tasarlamıştır.

Doco Door marka seksiyonel kapıların iç ve dış yüzey bölümleri beyaz bir renk yapısındadır. Motor kısmında manuel ayarlı bir zincir ve kapının boyutlarına uygun bir torsiyon yayı yer alıyor. Bu torsiyon yayının en önemli özelliği kapının ağırlığı ve yükünü dengelemede işlevsel olabilmesidir. Ortamda herhangi bir ani enerji kesintisi olsa bile bu yay el yordamıyla kapının açılabilmesine imkan tanıyor.