Sarmal Yangın Kapıları

Sarmal Yangın Kapıları

Sarmal yangın kapıları; imalatı galvaniz çelikten olan ve daha çok endüstriyel fabrikalarda güvenli alan ile yüksek ateşin kullanıldığı alanlar arasında güvenlik bariyeri görevi yapan kapılardır.

Sarmal yangın kapıları endüstriyel fabrikalarda iş güvenliği açısından olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Bu fabrikalarda çalışan onlarca işçiyi yüksek sıcaklıklardan ve yanıcı ateşten koruyan tek etken sarmal yangın kapılarıdır.

Galvaniz çelik; Eritilmiş çinko, demir ve çeliğin karışımı ile oluşan maddeye galvaniz çelik denir. Galvaniz çeliğin en önemli özelliği ısıyı diğer tarafa yansıtmamasıdır. Bu çelik sarmal yangın kapılarında kullanıldığı gibi çatı saclarında ve uçak sanayi gibi birçok alanda kullanılır. Galvaniz çelik diğer metallere göre daha dayanıklıdır.

Sarmal Yangın Kapıları Kullanım Alanları

Yangın dayanımlı kapı kullanım alanları oldukça geniştir. Belli bir sayının üzerinde insanın bulunduğu her ortamda yangın merdiveni ve yangın kapıları bulunur. Bu yerlerde sarmal yangın kapıları da kullanılabilir. Fakat bu kapılar daha çok endüstri sanayisinde kullanılıyor.

Bu sanayilerden bazıları şunlardır;

  • Demir çelik fabrikaları
  • Kimya sanayi
  • Boya sanayi
  • Otomotiv sanayi
  • Maden işletmeleri

Yukarıda sayılan fabrika ve işletmelerde etkin olarak kullanılan bu kapılar yüksek ateş ile üretim yapan birçok işletmede kullanılır.

Sarmal Yangın Kapıları Avantajları

Sarmal yangın kapısı kullanım amaçlarına göre avantajları bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • İçerideki sıcaklık ne kadar fazla olursa olsun bu sıcaklığı kapının diğer tarafına yansıtmaz.
  • Bu kapılar genellikle otomatik olduğu için açılıp kapanması kolaydır.
  • Sarmal yangın kapıları ateşe çok dayanıklıdır.
  • Herhangi bir yangın durumunda dumanı da içeri hapseder.

Sarmal yangın kapılarının en büyük avantajları bunlardır. Fakat işletmelere sağladığı en büyük avantaj işletmelerde çalışan personelleri ateşli bölgeden korumasıdır.

Sarmal Yangın Kapısı Teknik Özellikleri

Sarmal yangın kapıları büyük bir çoğunlukla yukarıya doğru açılan ve kepenk şeklinde üretilir. Bu kapılar yüksek ateşe 6 saate kadar dayanıklı ve içeriye duman sızdırmaz. Kapılar otomatik olarak açılıp kapanabilir.

Otomatiğin bağlı olduğu motor da kapı gibi 6 saate kadar yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Ayrıca gerekli görüldüğü zaman otomatik kapatılarak manuel de çalıştırılabilir. Otomatik sisteme bağlı bulanan kumandası sayesinde kapıya yaklaşmadan da açılıp kapanabilir.

Sarmal Yangın Kapı Fiyatları

Sarmal yangın kapıları çoğunlukla uygulanacak yerlerin ölçülerine göre üretiliyor. Firma üretimini yaptığı kapıların montaj hizmetini de veriyor. Fakat sık kullanılan hazır ölçüleri de var. Bu kapıların fiyatını kullanılan çeliğin kalınlığı ve alanın büyüklüğü etkiliyor.

Standart ölçülerde otomatik sarmal yangın kapısı fiyatlarına telefon yada mail ile ulaşarak ölçülerinize göre fiyat alabilirsiniz.