Hangar Kapıları Hangi Alanda Kullanılmaktadır

Hangar Kapıları Hangi Alanda Kullanılmaktadır

Hangar kapıları günümüzde kullanım yeri oldukça geniş ve büyük olan birçok alanda tercih edilen bir niteliğe sahiptir. Çeşitli endüstriyel ortamlar, tersaneler ve uçak hangarları gibi yerler bu kapıların kullanıldığı bazı alanlardır.

Ortamdaki ısı dengesinin sağlanması, soğuk havanın yalıtımının yapılması ve rüzgâr toz gibi etkenlere karşı bir mukavemet göstermesi bu kapıların özelliklerinden bazılarıdır. Hangar kapıları bazı bina cephelerinde kullanılmaya da müsait olan dayanıklı kapı türlerinden biridir. Çeşitli türden aktif çalışmaların yapıldığı geri dönüşüm tesisleri de yine bu kapıların işlevsel olarak kullanıldığı alanlardır.

Hangar kapıları kullanılacak ortama uygun olarak tasarlanabiliyor. Eğer istenirse malzeme kaliteleri de buradaki gereksinimlere bağlı şekilde belirlenebiliyor. Uzun süreler dayanıklı kalabilmeleri, oldukça pratik şekilde açılıp kapanabilmeleri sayesinde verimlilik konusunda bir memnuniyet sağlıyorlar.

Teleskopik Hangar Kapıları

Teleskopik hangar kapıları genel olarak helikopter ve uçak hangarları için özel dizayn edilmiş ürünlerdir. Bu kapıların açılıp kapanma sistemlerinde birtakım çelik halatlardan destek alınır. Branda hangar kapılarının hemen üst kısmında yer alan profilde sistemin çalışmasını sağlayan bir kapı motoru parçası bulunur.

Kapının yukarı doğru açılması motor bağı tambur sisteminin devreye girmesi aracılığıyla mümkün oluyor. Bu sistem, çelik halat kısımları üzerine sararak içteki plakların birbirleri üzerine binmesine destek sağlıyor. Bu sayede kapının yukarı kısma doğru açılması işlemi gerçekleşiyor.

Teleskopik hangar kapılarının üzerinde dengeli şekilde paylaştırılmış olan çelik halatlar da ağırlığın aynı oranda dağılımına imkân veriyor. Bu genel yük kapasitesinin en aza indirilmesinde etken bir rol üstleniyor. Teleskopik hangar kapıları, pano sistemine entegre edilen bir buton aracılığıyla hareket ettirilirler. Bu butonlara basılı tutulduğunda kapı hareketini gerçekleştirir ve yine bırakıldığında ilgili noktada durur. Hareketi esnasında kapı üst veya alt kısımlara gelirse o zamanda durma işlemi otomatik şekilde olur.

Teleskopik Hangar Kapısı ve Üst Ray Mekanizması

Teleskopik hangar kapılarının tasarımında ve sisteminde birçok farklı bileşen bulunur. Üst ray mekanizması bunlardan biridir. Her bir bölüm kendisine özgü bir çalışma kapasitesine ve dinamiğine sahiptir. Bu kapı türlerinde yer alan üst ray mekanizması birtakım önemli özellikleri bünyesinde barındırır.

  • Çinko bazlı çeşitli boyalarla boyanması,
  • Profil kısımlarının çelikten imal edilmesi,
  • Kapı kanatlarında minimum üst 2 takım tekerlek grubunun olması,

Bu kapılarda yer alan üst ray mekanizması genel itibariyle bu türden bazı özelliklere tasarımında yer veriyor. Tekerlek grupları bu mekanizmanın en önemli bölümünü oluşturuyorlar. Çünkü bu tekerlekler kanatların olası bir raydan çıkması durumunda hemen devreye girerek tehlikeyi önleyebiliyorlar. Duruma göre eğer gerekli olursa rahatlıkla değiştirebiliyorlar. Oldukça dayanıklı ve sağlam olan bu tekerler uzun süreli bir kullanım şansı verebiliyorlar.

Teleskopik Hangar Kapısı ve Alt Ray Mekanizması

Alt ray mekanizması yine teleskopik hangar kapılarının önemli bölümlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu mekanizma korozyon etkisine karşı iyi bir direnç sağlayan ray çelik bileşenlerinden tasarlanmıştır. Bazı durumlarda hangar kapılarının kanatları aşırı derecede bir basınç yüklemesinden veya çarpmalardan dolayı yerinden çıkabildiğinden sağlam raylar bu noktada işlevsel oluyorlar.

Alt ray kanalları bu gibi durumlarda bir mukavemet gösterilmesine yönelik kaliteli şekilde dizayn edilmişlerdir. Kapı kanatlarının her iki tarafında da eşit şekilde minimum olarak alt 2 takım tekerlek grubu yer alıyor. Modüler bir özellikte olan bu tekerlek aksamlar bir sorun olması halinde pratik bir şekilde değiştirilebiliyorlar.

Teleskopik Hangar Kapısı Motor Mekanizması

Teleskopik kapılarda yer alan motor mekanizması butona basılı tutulduğu sürece kapıyı açıp kapamaya yardımcı oluyor. Yaklaşık 380V,50Hz bir güç derecesiyle çalışan bu motor 12Mt /Dk-15Mt /Dk. hızlarıyla kapının açılmasına destek sağlıyor.

Bu hangar kapılarının üzerinde kapının hareketi esnasında aktive olan birtakım sesli ve ışıklı ikaz sistemleri yer alıyor. Motorun desteğiyle kapı çalışır bir konumda olduğunda sistemler daima hareketini sürdürüyor. Eğer ilgili ortamda bir enerji kesintisi olursa o zaman kapılar motorun da yardımıyla el ile rahatlıkla açılabiliyor.