Fotoselli Kapıların Çalışma Prensipleri

Fotoselli Kapıların Çalışma Prensipleri

Fotoselli kapılar, özellikle günlük giriş çıkışların yoğun olduğu binalarda kullanılan, geçiş yapacak kişileri algılayarak kendiliğinden açılıp kapanan tipteki kapılardır. Otomatik kayar kapı adıyla da bilinen bu sistemde kapının üst kısmında fotoseller bulunur.

Fotoselli kapılarda geçiş yapan kişilerin fiziki bir güç harcamasına gerek yoktur. Otomatik sistemle kendiliğinden açılan kapılardan giriş ve çıkış yapılır ve ardından kapı tekrar otomatik olarak kapanır. Bu sayede hijyen koşulları maksimum düzeyde sağlanmış olur. Ayrıca enerji tasarrufu ve pratik geçiş imkanı sunması bakımından da tercih edilen bir sistemdir

Fotoselli Kapı Özellikleri

Fotoselli kapılar metal, cam, paslanmaz çelik, kumlu cam gibi maddelerle yapılabilir. Aslında kullanılan malzeme ve şekil bakımından fotoselli kapılar için bir sınır yoktur. Bu nedenle çok farklı tasarımlarla karşımıza çıkabilir.

Bu tip kapılar görüntü olarak oldukça şıktır. Şıklığın yanında konforlu bir kullanıma da sahip olduğu için özellikle büyük ve kurumsal binalarda sıklıkla kullanılır. Hastane, havaalanı, alışveriş merkezi, devlet kurumları, otel, büyük market gibi yerlerde fotoselli kapıları görmek kuvvetle muhtemeldir.

Fiziksel güç kullanılmadan otomatik geçiş sağlaması nedeniyle hijyen kurallarına uygun modellerdir. Bu nedenle özellikle covid-19 salgını döneminde fotoselli kapılar daha da önem kazanmıştır.

Fotoselli Kapıların Çalışma Sistemi Nedir?

Fotoselli kapılarda iki kanat bulunur. Giriş ve çıkış yapacak kişilerin kapıya yaklaşması kapının üstünde bulunan fotesel ile algılanır ve otomatik olarak açılır. Kişi ya da kişiler geçiş yaptıktan sonra kapı yeniden otomatik olarak kapanır.

Fotoselli kapıların çalışma prensipleri şu dört başlıkta incelenebilir;

  • Radar sistemi: Fotoselli kapıların günümüzdeki çalışma sistemi mikrodalga veya kızılötesi frekanslarla çalışır. Radarla kurulan algılama sistemi kapıya yaklaşan kişi ya da objeleri algılar. Akabinde hızlı bir şekilde kontrol paneline düşük voltajlı elektrik sinyali gönderilir.
  • Yönetim sistemi: Fotoselli kapıların beyin sistemi denilebilecek bölümdür. Kapıların nasıl açılıp kapanabileceği kontrol paneli yönetim sisteminden ayarlanabilir. En çok kullanılan fonksiyon, normal aç ve kapa modudur. Bu modda kapı geçiş için açılır ve hemen sonrasında kapanır. İsteğe göre tamamen kapalı ya da tamamen açık modlar kullanılabilir. Mesela geceleri kapının tamamen kapatılarak giriş çıkışın önlenmesi mümkündür. Kış modu olarak bilinen fonksiyonda kapı kanatları yarıya kadar açılarak enerji tasarrufu sağlanabilir. Sadece giriş ya da sadece çıkış için kapının açılması amacıyla hazırlanmış fonksiyonlar da mevcuttur.
  • Kanat sistemi: Fotoselin kişi ya da objeleri algıladığında iki yana açılan kanatlardır. Kanatların birçok malzemeden yapılması mümkündür. Genel olarak çelik profillerle hazırlanır. Kanatların fazla ağır olması açılıp kapanma hızını ve kalitesini etkileyebilir.
  • Motor ve yürütme sistemi: Fotoselli kapının en önemli bölümü olan bu sistemde en çok dekoderli motorlar kullanılır. Motor ve yürütme sistemleri birbirine bağlı olarak çalışır ve birbirinin performansını etkiler. kapının çalışması ile ilgili ayarlar ancak bu sistemlerin performansına uygun şekilde yapılabilir.

Fotoselli Kapıların Tercih Edilme Nedenleri

Fotoselli kapılar her geçen gün daha fazla kullanım alanı bulur. Kurumsal binaların, plazaların, alışveriş merkezlerinin, devlet ve özel kurumların girişlerinde ve iç kapılarında bu tip kapılar tercih edilir. Hatta evlerde bile kullanıldığı görülebilir.

Fotoselli kapılar her şeyden önce önemli bir konfor sağlar. Binalara ya da binaların iç bölümlerine giriş ve çıkışlarda fiziksel güç kullanılmak zorunda kalınmaması rahatlık sunduğu gibi kurumların itibarına da katkı sağlar. Engelli ve yaşlı gibi dezavantajlı gruplar için önemli bir avantaj sunulmuş olur.

Kalabalık grupların geçişi için kolaylık sağlaması nedeniyle fotoselli kapıların olduğu yerlerde tıkanıklığa, kuyruğa ve kaosa sebebiyet verilmez. Yaya trafiği daha hızlı ve düzenli olur. Mal sevkiyatı yapılan market, alışveriş merkezi ve depo gibi yerlerde yükler taşınırken her seferinde kapı açıp kapama için zaman kaybedilmez. Yükleri algılayan fotoselli kapılar kendiliğinden açılarak zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

Fotoselli kapılar ısı kaybını önleyerek enerji tasarrufunu sağlar. Giriş ve çıkışlardan hemen sonra kapının kapanması, isteğe göre kış modunun kullanılabilmesi bu tasarrufa katkı sağlar.